Nezařazené

Umělecká sešívanina zvaná patchwork

Máte doma nepřeberné množství ústřižků a spousty druhů látek? Co s nimi jen udělat ‒ přece je nevyhodíte! Děláte dobře, když je schováváte, vždyť dnešní moderní žena umí využít všechno. Skvělou ozdobnou technikou, která je už několik let doslova hitem, je patchwork, pro který jsou právě tyto „zbytečné ústřižky potřebné. Poradíme vám, jak na to.

Geometrie

Patchwork neboli sešívání ze záplat je velmi stará technika. Poslední dobou se zabysluje také v českých stylových interiérech.  Jak je zřejmé, jde o techniku sešívání různých druhů látek s různými tvary, především se jedná o geometrické prvky. Čtverce, obdélníky, trojuhelníky… Výsledný efekt je úžasný. Tím že se obrazce pravidelně střídají, vznikají nádherné vzory.

patchwork

Hand made

Technika patchworku je oblíbená nejen proto, že vlastně neustále vytváříte originály, a to doslova, ale hlavně proto, že máte dobrý pocit z ručně dělané práce.

Taková „sešívanina“ může být použita samostatně, ale častěji se používá jako deka s vatelínem uprostřed. Časté jsou také patchworkové přehozy nebo závěsy. Nejjednodušší je sešívat čtverce stejné velikosti; takto vzniklý panel dejme tomu osmi čtverců (ve dvou sloupcích budou po čtyřech) obšijeme pro efekt třeba protáhlými obdélníky. Jak budou široké, to si zvolíte sama, hlavně v závislosti na vzoru na látce.

 

Patchworkový dýchánek

Americké ženy, u nichž má klasický současný patchwork kořeny, měly krásný zvyk: Často na svých dekách pracovaly společně, scházely se na „patchworkových dýcháncích“. Tam si vyměňovaly látky i vzory a společně dokončovaly své deky. V dnešní době na podobné dýchánky moc času nemáme, takže každá povětšinou tvoříme sama, doma, a svá dílka pak sdílíme nasociálních sítích nebo jiných „drbárnách“. Ovšem neplatí to generálně: Najdou se i klasicky fungujjící kluby, kde se výtvarnice pravidelně scházejí, aby si předvedly nějaké vychytávky či obměny techniky a pochlubily se ušitými skvosty.

patchwork2

 

V dávnější minmulosti se pochopitelně jednalo výhradně o ruční práci, pak přišly šicí stroje, nejprve šlapací, pak elektrické, a dnes se čím dál tím více používá šicích strojů, které jsou navrženy speciálně pro tuto techniku.

Tak hurá do práce, vytáhněte na světlo dávno odložené odstřižky, najděte si nějaký zajímavý vzor a vyzkoušejte patchwork.

Budeme rádi, když se nám pak svými výtvory pochlubíte!

Štítky

Další články

Druhá řada Wednesday bude. Kdo se v seriálu objeví?

50 nezdravějších potravin

Jak správně umýt auto?

Proč pěstovat pokojové rostliny?

3 věci na zahradu, které přijdou vhod vám i vašim dětem

Další články

1 komentář

Přidat komentář
  • Mne sa paci vsetko a chcem skusat podla vasich navodov su to krasne veci .Dufam ze mi to moje zdravie dovoli .Dakujem Tatiana zLevoce