Vědci mají jasno: Na Marsu je čistá voda!

Lenka Němcová
15. března 2018
2 minuty čtení

Jak je to s životem na Marsu? Nad touto otázkou bádají vědci již poměrně dlouhou dobu a čím dál více je patrné, že Rudá planeta zřejmě nabízí poměrně slušné podmínky – jak jinak si vysvětlit bohaté zásoby vody pod povrchem planety?

Na Marsu je 8 lokalit se strmými svahy (se sklonem přes 55 stupňů), díky kterým průběžně docházelo k erozi vnější vrstvy. Díky tomu lze podrobně studovat vnitřní vrstvu Marsu a objevovat, co se nachází pod povrchem. A právě tato skutečnost byla předpokladem objevení ledových ploch.

[hana-code-insert name=’article‘ /]

Mars má vrstvenou strukturu. Jedna ze středních vrstev je ta, ve které se kdysi dávno kupil sníh. Na této vrstvě je další vrstva zledovatělé horniny a prachu. Tento objev má obrovský význam a zároveň odkrývá spoustu podrobností ohledně historie klimatu na Marsu.

Snadnější dostupnost čisté vody bude mít velký vliv na budoucí přítomnost robotů či lidí, kteří budou Rudou planetu zkoumat.

Led se objevil ve strmých škarpách a jeví se jako zářivě modrý. Jeho přítomnost byla předpokládána již dříve na základě údajů ze spektrometrů, ale nemohla být potvrzena. Vědci jsou z objevu nadšení a upozorňují, že jde o důkaz déle trvajícího klimatického období.

[hana-code-insert name=’dole‘ /]

Samozřejmě se nabízí celá řada dalších otázek, které s přítomností ledu úzce souvisí – kdy se led akumuloval a kdy ustupoval? Pozorování budou pokračovat a je pravděpodobné, že příští mise na povrchu Marsu přinesou další odpovědi.

Foto: https://banter.fun/scientists-discover-clean-water-on-mars/

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky