Zajímavosti

Vyhynulá velryba mohla být nejtěžším zvířetem, které kdy na Zemi žilo

Odborníci předpokládají, že tento starověký druh, pojmenovaný Perucetus colossus, vážil až 340 tun. Podle všeho by se mohlo jednat o vůbec nejtěžšího živočicha, který kdy na Zemi existoval.

Pokud jde o velikost, za rekordmany byly vždy považovány plejtváci obrovští (modré velryby). Nejenže jde o největšího žijícího živočicha, druh je často považován za nejtěžší, jaký kdy žil. Nový výzkum však ukazuje, že by titul mohl patřit jinému prastarému druhu velryb, který plaval v oceánech zhruba před 39 miliony let.

Vědci analyzovali pozůstatky částečné kostry objevené před 13 lety v poušti Ica na jižním pobřeží Peru. Jejich zjištění (publikovaná v časopise Nature) naznačují, že tělesná hmotnost tohoto vyhynulého druhu činila až až 340 tun – savec byl tedy až třikrát těžší než plejtvák.

Vědci tento druh pojmenovali Perucetus colossus, což je označení pro jeho obrovské tělo a místo, kde byl objeven.

„Mohlo by se jednat o nejtěžšího dosud známého živočicha,“ uvedl Dr. Eli Amson, výzkumný pracovník Státního přírodovědného muzea ve Stuttgartu v Německu.

„V každém případě byl přinejmenším stejně těžký jako modrá velryba. Ale námi popisovaný P. colossus nebyl delší než největší modré velryby. Odhadujeme, že exemplář nově objeveného druhu byl dlouhý 17-20 m (56-66 stop), zatímco modré velryby mohou dosahovat délky až 30 m (98 stop).“

Dávný druh patří do čeledi vyhynulých kytovců, třídy savců, kam patří delfíni, velryby a sviňuchy, známé jako bazilosauridi. Žili v období od středního eocénu do pozdního oligocénu, tedy asi před 41 až 23 miliony let.

Rekonstrukce P. colossus naznačují, že byl dvakrát až třikrát těžší než 25 metrů dlouhá kostra modré velryby vystavená v Přírodovědeckém muzeu v Londýně.

Vědci tvrdí, že obrovská kostní hmota P. colossus byla způsobena nadbytečnou kostí na vnějším povrchu kosterních prvků a vyplněním vnitřních dutin kompaktní kostí.

Tato dodatečná hmotnost pomáhala těmto živočichům regulovat vztlak a trimování pod vodou, uvedli autoři. Vědci zároveň spekulují, že P. colossus mohl být pomalým plavcem a žil v blízkosti pobřeží.

Plejtvák obrovský je největší a nejtěžší současně žijící živočich.

Další články

Tajemství v břiše: Sanju Bhagat a jeho bizarní případ parazitického dvojčete

Ind Amar Bharati zdvihl před 50 lety pravou ruku. Dodnes jí má zvdiženou!

Potápění s krokodýli: Za unikátním zážitkem do Klece smrti musíte do Austrálie

Bez tohoto komiksového stripu by Simpsonovi nikdy nevznikli

Jak vypadá nejdelší mullet na světě? Na hlavě ho má žena!

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *