Mixér

Vztah se starším partnerem: Dobrý, nebo špatný nápad?

Zakoukali jste se do někoho, kdo je o pár let starší a nejste si jistí, jestli má takový vztah budoucnost? Nad otázkou, zda je vztah se starším partnerem v pořádku, dumají odborníci poměrně dlouho a jejich názory se často diametrálně rozchází. Na něčem se však přeci jen shodnou – v některých případech může být vztah oběma stranám velmi prospěšný.

Vykašlete se na předsudky

Vyšli jste si na procházku s výrazně starším (nebo naopak mladším) partnerem a okamžitě jste se stali středem pozornosti. I přesto, že žijeme v moderní době, se většina lidí dívá na takové páry doslova skrz prsty. Nenechte se proto zvídavými pohledy odradit a řeči o tom, že ve vztahu nefiguruje láska, ale tučné konto jednoho z partnerů, pouštějte jedním uchem tam a druhým ven. Jen vy víte nejlépe, jak vám je s partnerem dobře a přemýšlet o rozchodu jen kvůli nepřejícímu okolí by byla vážně škoda.

Kdy může vztah se starším partnerem fungovat?

Na tuto otázku samozřejmě odpovědět nelze. Každý vztah je individuální záležitost a univerzální návod na spokojené soužití zkrátka neexistuje. Podle psychologů však lidé prochází určitými cykly, při čemž vývojové fáze mladých lidí se mění podstatně rychleji. Vztah čtyřicetileté ženy s padesátiletým mužem má proto mnohem větší šanci přetrvat, než pouto mezi pětadvacetiletým mladíkem a patnáctiletou dospívající dívkou. Důvod je prostý, starší pár se nachází v podobném vývojovém cyklu, ovšem mladší dělí hned několik vývojových stádií. Věkový rozdíl je přitom úplně stejný.

Proč si někteří z nás hledají staršího (mladšího) partnera?

Důvodů je hned několik. Může to být láska, tučné konto a vidina bohatého dědictví, ale i určitá kompenzace nebo snaha o překonání krize. Starší partner je pro mladšího symbolem jistoty, zkušeností a zázemí. Mladší ženy si mnohdy hledají staršího muže proto, aby se vyrovnali se vztahem k otci, kterého postrádali. Muži zase díky mladším partnerkám snadněji překonávají krizi středního věku.

Další články

Leslie Van Houten – členka nechvalně známé Mansonovy sekty – je po více než půl století na svobodě

Vánoční dekorace: Magická výzdoba pro radostné svátky

Jak se vyrábí skleněné vánoční ozdoby

Průlomový výzkum umožňuje ekonomičtější recyklaci lithium-iontových baterií

Aku vrtačka: Šikovný pomocník do každé dílny

Další články