5 skvělých superpotravin, které byste měli zařadit do jídelníčku

Adam Valový
16. července 2019
4 minuty čtení

Superpotraviny jsou dnes velmi oblíbeným termínem skloňovaným hlavně v souvislosti se správnou výživou. Spoustu jich znáte a zcela přirozeně je máte rádi, jen možná nevíte, jak super vlastně jsou. Za super se označují veškeré potraviny, které byly vypěstovány přirozeně a obsahují převážně tělu prospěšné látky, které si většinou můžeme dopřát přímo v syrovém stavu. Tím nechceme říct, že tepelná úprava připravuje potraviny o jejich“ super schopnosti“, jen snižuje intenzitu pozitivních účinků.

Superpotraviny podporují zdraví celého těla přírodní cestou

Zařazením různých superpotravin do svého stravování si zajistíte tu nejlepší ochranu celého těla proti různým onemocněním. Od nejbanálnější rýmy až po závažné civilizační choroby. Získáte dostatek energie, větší odolnost proti stresu a zlepšíte si náladu. Tělo veškeré prospěšné vitamíny, minerály a další látky v superpotravinách vstřebává v nejpřirozenější formě, proto si jich tímto způsobem vezme nejvíc. Také to je důvod, proč je jíst v syrovém stavu. To ovšem, zvlášť u česneku nebo vajíček neznamená, že takto jsou nejstravitelnější. Vybrali jsme pro vás ty největší vitamínové a minerální přírodní poklady.

Česnek – přírodní antibiotikum, které prospívá

Česnek v sobě skrývá celý komplex vitamínů a minerálů jako jsou A, B (B1, B6) C, D, E a K také ale hořčík, draslík, sodík, fosfor, vápník, měď, železo, selen, jód a další důležité látky. Čistí trávící soustavu, podporuje správnou funkci jater a žlučníku. Zbavuje tělo plísní a nežádoucích bakterií. Podporuje hubnutí, snižuje krevní tlak a celkově působí jako ochranný štít proti jakémukoliv oslabení.

Borůvky a další bobulovité lesní ovoce – týká se to i listů

Borůvky, maliny, ostružiny a další lahodné lesní poklady jsou skutečně bohatým zdrojem vitamínu C. Patří do skupiny antioxidantů, což znamená, že na sebe vážou škodlivé radikály, čímž zabraňují zánětům a působí jako prevence proti škodlivému cholesterolu či srdečním chorobám a vysokému tlaku. Podporují mozkovou činnost a koncentraci. Mimo plodů můžete využívat i jejich listy a připravit si vynikající přírodní čaj.

Skořice čistí krev a prodlužuje život

Stačí lžička skořice přidaná do kávy nebo do jídla a prospějete svému trávení, hladině cukru v krvi, podpoříte koncentraci i imunitní systém. Toto zázračné koření vám dodá vlákninu, železo, vápník, mangan i vitamín K. Pomůže zlepšit prokrvení organismu i pomoct s problémy se zápachem z úst.

Špenát povzbuzuje mozek, tělo i zrak

Špenát je nejznámějším zdrojem kyseliny listové. Ta výrazně podporuje mozkovou činnost, krevní oběh a mimo jiné omezuje hromadění zubního plaku a je prevencí proti paradentóze. Je doporučována také těhotným matkám, protože chrání DNA před poškozením a vznikem vrozených vad plodu. Obsahuje vitamíny skupiny B, C, E, karotenu, ale také potřebné minerály jako draslík, vápník, mangan, sodík, fosfor, železo a měď a nikl. Podporuje zdraví vlasů, nehtů kostí a pleti. Zabraňuje hromadění vody v těle.

Lněné semínko je českým chia semínkem

Lněné semínko je skvělou zásobárnou omega 3 mastných kyselin v rostlinné podobě, tudíž plnohodnotně nahradí jejich živočišnou podobu veganům či vegetariánům. Dále v něm najdeme hořčík, zinek, draslík, železo, měď, vitamíny E a skupiny B. Podporuje imunitu, metabolismus, rozvíjí centrální nervový systém, chrání před srdečními chorobami a působí preventivně proti řadě civilizačních chorob.

Všechny zmíněné superpotraviny jsou zde běžně k dostání a snadno se kombinují s ostatními ingrediencemi vašich oblíbených jídel. Udělejte něco pro své zdraví a v rozumném množství je střídavě zařazujte do stravy. Získáte tím nejen vynikající chutě.

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky