Otrava: Možná až příliš napínavý snímek, který dokáže vyvolat úzkost
Netflix a režisér Wes Anderson opět představili jedinečnou filmovou perlu, tentokrát ve formě čtyř krátkometrážních snímků adaptovaných z povídek od slavného romanopisce Roalda Dahla. Prvním z nich byl Podivuhodný příběh Henryho Sugara, který okouzlil mnoho diváků svou lehce pohádkovou atmosférou a srdcem, které se skrývá za povrchem chamtivosti. Následovala Labuť, příběh mladého génia pronásledovaného tyrany; a Krysař – strhující drama o profesionálním deratizátorovi.
Čtvrtým a posledním dílem této série je Otrava, při jejímž sledování se možná začnete cítit poněkud frustrovaně. Do hlavní role se jako Harry Popee vrací Benedict Cumberbatch, který se ocitá v Indii, ovšem v posteli a s jedovatým hadem na břiše. Tento nečekaný ho nutí přemýšlet o životě a smrti. Po stránce dramatického napětí tak patří Otrava k nejintenzivnějším snímkům této série.
Příběh nás zavádí do dramatického světa indického venkova, kde se Harryho osud zdá být zapečetěn hadím kousnutím. Vypravěčem této dojemné a zároveň napínavé historky je pan Woods, kterého hraje talentovaný Dev Patel. Jeho zoufalé snahy o záchranu Harryho před smrtí jsou skutečně dojemné. Na pomoc přichází doktor Ganderbai, jehož roli si zahrál Ben Kingsley. Jejich úkolem je podat protijed Harrymu co nejdříve, tedy než ho had kousne, anebo dostat od smrtonosného plaza pryč. Harry a pan Woods společně vymýšlejí smělé plány, jak hada uspat a závod s časem začíná.
Režie Wese Andersona nám opět připomíná jeho jedinečný filmový styl, který přenáší povídky Roalda Dahla na plátno velmi specifickým způsobem. V Otravě navíc nejenže předvádí svůj talent pro napínavý příběh, ale také se dotýká vážných témat, jako je rasismus. Anderson se nebojí použít svůj umělecký výraz k tomu, aby nás donutil přemýšlet o hlubších otázkách.
Recenzenti se u tohoto krátkometrážního snímku vesměs shodují – jeví se jim jako „nesnesitelně napínavý“. Sa Adams z magazínu Slate chválí jeho schopnost nastínit situaci a nechat diváka, aby si zbytek představil. Filmový kritik John Serba z Decideru naopak zdůrazňuje jeho napínavost a schopnost držet diváka na hranici sedadla.
Na hodnotící platformě Rotten Tomatoes si Otrava vysloužila 83% hodnocení od kritiků a 82% od publika, což její kvality potvrzuje. Čeští a slovenští diváci na ČSFD byli trochu přísnější, udělili snímku 66%. I tak se jedná o slušný výsledek, který potvrzuje, že tato série krátkometrážních snímků stojí za shlédnutí.
Otrava je bezesporu dalším důkazem talentu Wese Andersona a jeho schopnosti přenášet magii Roalda Dahla na filmové plátno. Pro fanoušky nesnesitelně napínavých příběhů a neobvyklého filmového umění je tento snímek jednoznačnou volbou. A i když vás hadi možná děsí, nelze jim přičítat všechny úzkosti, které vás během tohoto krátkého, ale intenzivního filmu postihnou.
Foto: Netflix