Původ a využití kravaty
Kravata je dnes již naprosto běžná věc. Hlavně v některých
oblastech lidského jednání se bez ní neobejdete. Ledaže byste zvolili motýlka, ale o tom zase jindy. Avšak, kde se vůbec taková kravata vzala? A proč se vůbec nosí? Nejen na tyto otázky se pokusím odpovědět.
Móda se neustále mění, kolikrát až překotně. Přesto některé archaičtější módní formy přetrvávají a i v dnešní době nacházejí své uplatnění. Pro muže je tímto prvkem oblek s kravatou (motýlkem), případně frak. V životě každého muže jsou události, při kterých se obleku nevyhne. A spousta mužů si je také vědoma toho, že perfektní vzhled je výsledkem dobře zvolené barevné kombinace obleku, košile a kravaty.
Stručná historie kravaty
Ovšem, do 17. století neměl o nějaké kravatě nikdo ani tušení. Na krku se tehdy dle potřeby nosily různé šátky nebo límce. Ty měly fungovat zejména jako ochrana před znečištěním oblečení. Tedy jako takové bryndáčky pro dospělé. Typická kravata – tedy šátek, uvázaný s uzlem vpředu, se objevila až v polovině 17. století. Ve Francii se v té době vlády snažil ujmout Ludvík XIII. A podporu hledal mimo jiné také u žoldnéřů z Chorvatska. Když se tito objevili v roce 1635 v Paříži, zaujali pařížské občany specificky uvázaným šátkem na krku. Nešlo o barvy šátků, ani o látky, ze kterých byly vyráběny – šlo o to, jak byl uvázán. Těsně okolo krku, s uzlem vepředu zavázaným tak, aby cípy šátku pokrývaly hruď. Jednalo se o součást vojenské výstroje Chorvatských bojovníků. Původní účel je stále zdrojem spekulací. Údajně kravata měla psychický vliv na útočníky. Prý na ně působila tak, že krk chorvatského vojáka se zdál dobře krytý. Podle jiných teorií šlo o mnohem praktičtější záležitost. Kravata měla údajně sloužit k zakrytí špinavých košil. Přeci jenom to bylo jednodušší a rychlejší, než oblečení neustále přepírat – což v těch dobách stejně nikdo moc často nedělal. V každém případě – kravata byla shledána jako velice účelná a stala se tak součástí francouzské vojenské uniformy. A název ji také dali Francouzi – jedná se o zkomoleninu slova „la Croate“, což ve francouzštině znamená Chorvat. Z la croate vznikl název cravate, který jsme přejali i do našeho jazyka v počeštěné formě kravata. V angličtině došlo ještě k odlišení názvů, protože historický typ se řekne „cravate“, zatímco pro ten moderní už má angličtině výraz „tie“ (necktie).
Kravata v časech dnešních dnů
V dnešní době již kravata jako taková nemá naprosto žádnou praktickou funkci. Po 350 letech existence jí zůstala pouze funkce estetická. Kravata je součástí obleku, používá se při různých společenských akcích nebo třeba u obchodních jednání. Existuje nespočet motivů a barev, jejich výběr je vhodné volit dle povahy nositele, akce kam míří a podobně. Také není na škodu naučit se vázat alespoň základní uzel, ty pravé kravaty se totiž nekupují převázané. Údajně existuje více než 85 druhů uzlů, některé velmi nepraktické, některé zbytečně složité. Většina nositelů kravaty se spokojí se znalostí alespoň jednoho z pěti základních uzlů. A těmi jsou: Windsorský uzel, poloviční Windsorský uzel, uzel Manhattan, uzel Long (Four in Hand) a nakonec nejmladší z nich, uzel Pratt (Shelby uzel), který se objevil až někdy v roce 1989. V průběhu let se tedy změnil nejen účel kravaty, ale tím pádem i typ jejího nositele. A tak se ze součásti vojenské uniformy během let stala část společenského šatníku. Málokdo si dnes už uvědomí, že kravata je Chorvatského původu. Netrvalo ani sto let a kravata se z krků vojáků a žoldnéřů pomalu přesunula také na krky filozofů, spisovatelů, aristokratů – prostě se postupem času stala součástí společenského obleku tak, jak ji známe dnes.