Amsterdam v rámci boje proti nadměrnému turismu zakazuje výstavbu nových hotelů

Adam Valový
18. dubna 2024
2 minuty čtení

Nizozemské hlavní město Amsterdam se chystá zkrotit masový turismus. Jak? Ve středu 17. dubna 2024 místní vláda oznámila, že již nebude povolovat výstavbu nových hotelových budov.

Toto razantní opatření má za cíl zajistit, aby Amsterdam zůstal příjemným místem pro život jak pro obyvatele, tak pro turisty. „Chceme, aby se ve městě žilo obyvatelům i návštěvníkům a aby se v něm dalo žít. To znamená: žádný nadměrný turismus, žádné nové hotely a maximálně 20 milionů hotelových noclehů turistů ročně,“ uvádí se v oficiálním prohlášení.

Výjimku z tohoto pravidla budou tvořit pouze hotely, které již získaly povolení k výstavbě, a ty, které nahradí jiný hotel a zároveň nebudou zvyšovat celkovou kapacitu ubytovacích zařízení. Navíc nový hotel musí splňovat přísnější kritéria, například v oblasti udržitelnosti.

pexels.com

Amsterdam již v minulosti podnikl kroky k regulaci turismu. V loňském roce rada města zakázala výletní lodě a uzavřela výletní terminál. Zároveň zavedla zákaz kouření marihuany na veřejných prostranstvích v čtvrti červených luceren a ukončila prohlídky s průvodcem, které procházely kolem oken sexuálních pracovnic.

Tyto kroky jsou součástí širší strategie s názvem „Amsterdamský cestovní ruch v rovnováze“, která ukládá městské radě povinnost zasáhnout, pokud počet turistů dosáhne 18 milionů ročně. V roce 2023 toto číslo Amsterdam překročil a v roce 2024 se očekává další nárůst.

Zákaz výstavby nových hotelů je dalším krokem v boji proti nadměrnému turismu a jeho negativním dopadům na životy obyvatel Amsterdamu. Zda se toto opatření ukáže jako efektivní, ukáže až čas.

Zdroj: edition.cnn.com, pexels.com

Kategorie:

Cestování, Evropa,

Poslední aktualizace:  18. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky