Desetitisíce lidí protestují proti „neudržitelnému“ modelu cestovního ruchu na Kanárských ostrovech

Adam Valový
21. dubna 2024
3 minuty čtení

Desítky tisíc lidí se sešly na Kanárských ostrovech, aby vyjádřily svůj nesouhlas s masovým turismem, který podle nich ničí životní prostředí, tlačí na ceny a zhoršuje životní úroveň místních obyvatel. Protesty, které se konaly pod heslem „Kanárské ostrovy mají limit“, shromáždily podle organizátorů až 50 000 lidí, zatímco policie uvádí 20 000.

Demonstranti požadují zmrazení počtu turistů a přehodnocení strategie cestovního ruchu na souostroví. Argumentují, že desítky let trvající model masového turismu je neudržitelný a způsobuje, že život na Kanárských ostrovech je pro mnoho lidí nedostupný.

„Dostali jsme se do bodu, kdy se narušila rovnováha mezi využíváním zdrojů a blahobytem zdejších obyvatel,“ řekl Víctor Martín, mluvčí platformy Canarias se Agota, která protesty organizovala. „Model cestovního ruchu na Kanárských ostrovech je neudržitelný a musíme ho změnit.“

Protestující poukazují na to, že v loňském roce ostrovy navštívilo 13,9 milionu turistů, což je více než šestkrát více obyvatel. Cestovní ruch sice tvoří 35 % HDP Kanárských ostrovů, ale zároveň zatěžuje životní prostředí a vytlačuje místní obyvatele z trhu s bydlením.

Greg Balfour Evans/Alamy

Podle španělského statistického úřadu je 33,8 % obyvatel Kanárských ostrovů ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením, což je nejvyšší podíl ze všech autonomních oblastí Španělska kromě Andalusie. Vysoké ceny, nízké mzdy a nedostatek dostupného bydlení zhoršují situaci mnoha lidí.

„Mzdy jsou tak nízké, že nepokryjí ani základní životní náklady,“ řekl Martín. „Lidé, kteří pracují v turistickém ruchu, žijí v chatrčích. To je nepřijatelné.“

Protestující zdůrazňují, že jejich hnutí není proti turistům, ale proti neudržitelnému modelu cestovního ruchu, který ničí ostrovy. „Problém není v turistech,“ řekl Martín. „Je to model, který byl vybudován kolem bohatých a mocných, kteří se nezajímají o blaho obyčejných lidí.“

Kanárská vláda se brání a tvrdí, že již podniká kroky k řešení problému. „Všechna opatření, která tato vláda přijala, byla založena na revizi tohoto modelu,“ řekl regionální prezident Fernando Clavijo. „Turistický model Kanárských ostrovů je úspěšný, ale samozřejmě, jako u všeho, jsou věci, které by se daly zdokonalit.“

Protesty na Kanárských ostrovech jsou dalším důkazem rostoucího odporu proti masovému turismu v mnoha částech světa. Je to složitý problém, který vyžaduje komplexní řešení, ale je jasné, že stávající model cestovního ruchu na Kanárských ostrovech není udržitelný a musí se změnit.

Zdroj: theguardian.com

Poslední aktualizace:  21. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky