Praha: Prodej bytu pomůže usnadnit pět faktorů, podle kterých lidé vybírají bydlení

Adam Valový
2. listopadu 2020
4 minuty čtení

Hledáme-li nové bydlení, řídíme se podle několika kritérií. Podle nich dokážeme určit, o jaké oblasti bude zájem a kde bude snadný prodej bytu. Praha stále láká velké množství zájemců o bydlení, nicméně pozornost se směřuje i za její hranice.

Střed nebo okraj Prahy? Záleží na našich prioritách

Centrum hlavního města přitahuje především mladé lidi a ty, kteří si budují kariéru. Nabízí také nejvíce možností co do společenského vyžití a pracovních nabídek. Naopak okrajové části zaplňují především starší páry a rodiny s dětmi. Touží po klidu a více prostoru a jsou ochotny za to zaplatit dojížděním.

Podle čeho si tedy lidé vybírají bydlení? V první řadě hraje roli cena za byt. V další řadě je to lokalita, kterou už posuzují podle svých osobních měřítek. Někdo slyší na přírodu, jiný zase na blízkost škol nebo rozmanitou kulturu.

1. Cena nemovitosti

Nejdražší bydlení najdeme ogicky v samotném centru Prahy. Top byty jsou na prodej na Praze 1 a v Praze 6. Obě lokality těží z historické atmosféry, nádherných zákoutí a dobrého jména. Ceny za bydlení se šplhají vysoko i na Praze 5 a Praze 2.

Naopak levnější byty najdeme například na Praze 3, Praze 10 a Praze 9. Jde o zdánlivě méně lukrativní lokality, které ovšem lákají na zcela jiné výhody. Například Praha 3 si uchovala atmosféru bohémské čtvrti a Praha 10 a 9 zase lákají na dostatek prostoru a více soukromí.

I v těch nejlevnějších lokalitách ale musíme počítat s tím, že cena za metr čtvereční se pod sto tisíc dostane jen výjimečně.

2. Dopravní dostupnost

Ať už se rozhodneme žít v centru nebo na okraji, bude nás zajímat dopravní dostupnost do míst, kam jezdíme nejčastěji. Praha naštěstí zajišťuje slušnou síť veřejné hromadné dopravy, ať už jde o metro, tramvaje nebo autobusy. Dobré napojení nabízí i příměstské vlaky. Díky tomu se můžeme snadno dostat do odlehlejších končin a obcí na okraji Prahy.

O něco hůře na tom můžeme být, pokud jsme zvyklí jezdit autem. Auto sice znamená určitý osobní komfort, nicméně dopravní zácpy bývají v nejvytíženějších hodinách katastrofální. Proto nás při výběru bydlení zajímá, jestli naše cesta do práce vede přes nejkritičtější body a jak dlouho nám v ranní špičce bude jízda trvat.

3. Blízkost přírody

Příroda táhne. Zájemci o bydlení se většinou nejvíce zajímají o to, zda jsou v okolí zajímavé přírodní plochy a možnosti odpočinku. Uvědomují si to i developeři. Lákají klienty buď na blízkou zeleň, nebo její případný nedostatek kompenzují parky ve vnitroblocích a střešními zahradami. Vědí, že klid a relax k životu potřebujeme.

V tomto směru je na tom nejlépe samozřejmě okraj Prahy. Oblíbené jsou například okolí Klánovického lesa, Praha 5 u jejího Prokopského údolí, Praha 6 s Divokou Šárkou a také Praha západ, kde začínají Brdské lesy.

4. Výměra bytu

Nelze opomenout ani výměru bytu, která je při výběru bydlení skutečně důležitým ukazatelem. Největší zájem je o byty menší dispozice, jako je 1+kk nebo 2+kk. Na tyto velikosti slyší mladí lidé a také starší páry, které už žijí samy.

Rodiny s dětmi, které hledají větší byty, se často kvůli cenám za metr čtvereční stěhují na kraj města. Za stejnou cenu, jako v centru dají za 1+kk, totiž získají v méně atraktivních lokalitách mnohem větší byt.

5. Občanská vybavenost

V neposlední řadě nás zajímá, jaká je občanská obslužnost dané lokality. Zda jsou v okolí kvalitní školy, jestli jsou po ruce lékaře, potraviny a další služby. Aktivní lidé pak hodně dají na sportovní zařízení. Důležitou roli hraje i dostupná kultura.

Jaké faktory jsou u vás na první místě? Podle čeho byste vybírali nový byt?

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  15. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky