Průlomový výzkum umožňuje ekonomičtější recyklaci lithium-iontových baterií

Adam Valový
26. ledna 2023
5 minut čtení

Krize klimatických změn, o které dnes slýcháme, úzce souvisí s naší spotřebou energie. Při výrobě energie se často používají fosilní paliva, vodní nebo solární energie. Téměř nevyhnutelně zahrnuje miliardové investice a náklady na výstavbu. Infrastruktura může mít také významný dopad na ekologii. 

Na druhou stranu tyto zdroje energie pak pohánějí země a ekonomiky. Umožňují nám snadno používat spotřební zboží a služby. A díky bohatým zásobám energie mohou podniky vytvářet své nabídky stejně konkurenceschopné jako kabelové balíčky Cox.  

Zatímco se však energetické společnosti zabývají čistšími a obnovitelnými zdroji energie, je třeba vzít v úvahu ještě jeden aspekt. Je způsob, jakým energii skladujeme a využíváme, vůbec tak efektivní, jak bychom si přáli? Závod o energetickou účinnost nám přinesl několik důležitých pokroků v oblasti Li-On baterií. Přečtěte si, proč se baterie Li-On stále zlepšují.  

Ukládání vyšší hustoty energie

Největší výhodou používání Li-On baterií v poslední době je jejich schopnost udržet velmi vysokou hustotu energie. Jinými slovy, Li-On baterie je velmi účinná při uchovávání většího množství náboje.

To se velmi hodí u zařízení, která vyžadují stálou energii. Skvělým příkladem je váš chytrý telefon. Baterie Li-On v moderním chytrém telefonu umožňuje delší dobu provozu mezi jednotlivými nabitími.

Díky této výhodě je také ideálním kandidátem pro napájení průmyslového nářadí a dokonce i elektrických vozidel. Zejména elektromobily potřebují baterie s co nejdelší výdrží. Li-On je zatím jedinou životaschopnou a škálovatelnou odpovědí. 

 Nižší míra samovybíjení  

Zkoušeli jste někdy nastartovat auto, které stálo několik měsíců na parkovišti? S největší pravděpodobností zjistíte, že máte vybitou baterii. I když elektronické funkce vozu nebyly používány, autobaterie po delším nepoužívání stále ztrácí náboj.

Jedná se o takzvané samovybíjení, kdy baterie při používání nebo i při nepoužívání ztrácí uložený náboj. Dnešní Li-On baterie mají mnohem nižší míru vybíjení než jiné typy baterií. To jim pomáhá nejen uchovávat vyšší hustotu, ale také snižovat rychlost, jakou baterie ztrácí náboj. Výsledkem jsou chytré telefony, chytré příslušenství, a dokonce i elektromobily s delší dobou provozu na baterie.  

Vyžadují velmi malou údržbu 

Údržba baterií může být nepohodlná. Pro lidi bez zkušeností s elektronikou může být také nebezpečná. Li-On baterie je nejlepší volbou v obou případech.

Moderní lithium-iontové baterie vyžadují z vaší strany jen velmi malou údržbu. Na rozdíl od jiných typů baterií je nemusíte pravidelně vybíjet, abyste zachovali jejich kapacitu.

Nemusíte ani měnit takové věci, jako jsou akumulátorové kyseliny. K Li-On bateriím chytrých telefonů se dokonce nelze dostat bez rozebrání telefonu. Přesto většina chytrých telefonů funguje bez problémů po celé roky. To nejen usnadňuje jejich používání, ale také snižuje nároky na baterie Li-On na udržitelnější úroveň.  

S každým článkem zvládnete vyšší napětí

Lithium-iontové baterie obvykle nabízejí vyšší výstupní napětí než většina srovnatelných typů baterií. Každý článek generuje obecně až 3,5 V. To má dvě užitečné výhody.

Zaprvé, s Li-On baterií můžete generovat větší energetický výkon. Za druhé, pro stejnou práci potřebujete menší Li-On baterii než větší nikl-kadmiovou nebo alkalickou baterii. 

Průměrný smartphone používá pouze jeden článek Li-On. To umožňuje více prostoru pro zahrnutí zajímavých funkcí a zároveň zvýšení výdrže baterie.  

Před použitím není třeba provádět základní úpravu 

Akumulátorové články Li-On jsou obvykle již připraveny k použití, když jsou vám dodávány. Na rozdíl od většiny ostatních baterií tak není nutné baterii před prvním nabitím přednabíjet.

Můžete se spolehnout, že baterie Li-On od dobrého dodavatele bude vždy připravena k nabíjení a použití, jakmile ji dostanete. Tím odpadají zbytečné průtahy, jako je například výměna poškozené baterie v elektromobilu. 

Recyklovatelné  

Nejnovějším vývojem v technologii Li-On baterií je to, že je nyní lze recyklovat pro další použití. Starší baterie Li-On vydrží velmi dlouho. Nakonec se však vyhodí.

To zvyšuje dopad na životní prostředí, protože každý týden jsou po celém světě vyřazeny tisíce baterií. To byl jeden z největších argumentů proti Li-On. Zmařilo to účel hnutí za čistou energii. Díky pokroku ve výzkumu a procesům recyklace baterií to však již není problém.

Nové baterie Li-On lze recyklovat, což může přispět k tomu, že baterie Li-On budou pro běžné spotřebitele dostupnější.  

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Technologie,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky