Rodičovské dilema: Je lepší státní, nebo soukromá školka?

Adam Valový
3. května 2018
3 minuty čtení

Končí vám rodičovská dovolená a přemýšlíte nad tím, do které školky umístíte své dítě? Nabízí se pouze dvě alternativy a to státní nebo soukromá školka. Zajímá vás, proč státní praskají ve švech, zatímco ty soukromé zejí prázdnotou? Nenechte se zmást, kapacita dětí nevypovídá o kvalitě, jako spíše o dostatku finančních prostředků. Hlavním důvodem, proč se většina rodičů rozhodne pro státní školku, je totiž nesrovnatelně nižší školné. Soukromé školky proto navštěvují pouze děti, jejichž rodiče si to mohou dovolit. Nabízí se však i další faktory, které je třeba při výběru zohlednit.

[hana-code-insert name=’article‘ /]

Výhody a nevýhody státní školky

Nízké měsíční poplatky jsou pro většinu rodičů obrovským lákadlem a není divu, že většinu státních školek navštěvuje až několikanásobně více dětí než školky soukromé. Za školné rodiče zaplatí 20 krát, ale v některých případech i 50 krát méně. Počet dětí na jednoho učitele nesmí podle vyhlášky o školkách překročit 24 dětí, ovšem zřizovatel může další čtyři přidat. Ve třídě, kde je 28 dětí ve věku od 3 do 6 let je proto individuální výuka prakticky nemožná. Státní školky navíc nepřijímají hyperaktivní děti a když, tak pouze na podmínku.

Abychom státním školkám nekřivdili, musíme zmínit jednu z podstatných výhod a to kvalifikované kantory. V soukromé školce, která je financována výhradně z privátních zdrojů, nikdy nebudete mít jistotu, že je personál dostatečně kvalifikovaný. Státní školky se kromě toho řídí podle tzv. RVPPV (Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání), jehož dodržování je kontrolováno státní inspekcí. Soukromá školka kontrole nepodléhá.

Výhody a nevýhody soukromé školky

Pomineme-li největší nevýhody v podobě vysokého školného a absence kontroly nad kvalifikací a dodržováním RVPPV, může být soukromé zařízení ku prospěchu. Vzhledem k malému počtu dětí se mohou pedagogové každému z nich individuálně věnovat a rozvíjet ho. Soukromé školky jsou většinou velmi dobře vybaveny a často nabízí jazykové vzdělávací programy s rodilými mluvčími. Takto vedené děti se cizí řeč velmi rychle naučí a nemají s ní problémy v pozdějším věku v rámci školní výuky.

[hana-code-insert name=’dole‘ /]

Resumé? Státní a soukromé školky nabízí specifické výhody a o žádné z nich nelze konstatovat, zda je lepší nebo horší. Rozhodnutí je proto otázkou vašich priorit a finančních možností.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Děti a rodina,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky