Údolí Glen Coe: Kde se snoubí přírodní krása s hrozivou minulostí

Lenka Němcová
7. května 2024
4 minuty čtení

Vstoupit do Glen Coe je jako vstoupit do scény z kouzelného světa – malebné údolí omývané historií a pokryté tajemstvím. Skotským údolím se vine řeka, která se zarývá mezi útesy a rozpíná se pod oblohou jako velkolepé divadlo, jehož představení přitahuje turisty i milovníky literatury a filmu.

Pro mnohé je Glen Coe známé jako místo, kde se odehrávají některé scény z Harryho Pottera, což přitahuje fanoušky po celém světě. Ale jen málokdo si uvědomuje temnou minulost tohoto údolí. Na konci sedmnáctého století se stalo Glen Coe dějištěm hrůzného masakru, který se vepsal do paměti Skotů jako synonymum traumatu a nevysvětlitelného utrpení.

Procházet údolím Glen Coe není jen prostá procházka přírodou, ale putování temnou minulostí, která v každém kroku zanechává svůj stín. Tohle tajuplné skotské údolí není jen obyčejným turistickým cílem, kde obdivujete krásu přírody a divokou faunu. Glen Coe si pamatuje krvavou událost, která změnila jeho osud a vryla se do paměti Skotů jako stín masakru, který nebyl nikdy zapomenut.

Temné stíny Glen Coe

Sedmnácté století, doba panování rodu Stuartovců, byla pro Skotsko dobou neklidu a politických intrik. Po popravě Karla I. Stuarta se na trůn dostává jeho syn Karel II. Stuart, který však po sobě nezanechává legitimní dědice. Jeho mladší bratr Jakub II. se stává králem, ale jeho vláda je stíněna politickými konflikty a náboženskými rozepřemi. Jeho spojenectví s katolickou církví v zemi vyvolává obavy u většiny obyvatelstva, věrných stoupenců anglikánství. Situace v zemi je napjatá a lidé se obávají možného následnictví katolického panovníka.

V této atmosféře se odehrává tragédie, která otřese Skotskem a zanechá v srdcích lidí hlubokou jizvu. Vilém III. Oranžský, manžel Jakubovy dcery Marie, získává podporu klanů a svrhuje Jakuba II. z trůnu. Klan MacDonaldů, který se postavil na stranu Jakuba, je vyhlazen v krutém masakru. Glen Coe, kdysi součást majetku tohoto klanu, se stává scénou hrůzného zločinu, který má zastrašit ostatní klany a zajistit králi poslušnost.

Dnes se údolím ozývá nejen hlas větru a šepot potůčků, ale i pláč a nářek zoufalých duší, které se tu nedočkaly spravedlnosti. Temné údolí Glen Coe není jen místem nádherné přírody a kouzelných scenérií, ale i památníkem minulosti, která není zapomenuta.

Cesta skrze kouzelnou krajinu s temnou historií

Cestovatelé často přicházejí do Glen Coe ze severu, přes malebné městečko Fort William, které slouží jako brána do tohoto kouzelného koutu Skotska. Fort William leží u paty Ben Nevisu, nejvyšší hory Velké Británie, a celá cesta k Glen Coe je jako poutavá předehra plná dramatických výhledů a melancholie.

Když jsme projížděli tímto údolím autem, nemohli jsme si nevšimnout, jak se naše myšlenky proměňují v tiché vzdychání obdivu a úžasu. Ale když jsme dorazili do vesničky Glencoe, přišla na nás temná atmosféra minulosti, která obklopuje toto údolí.

Glen Coe není jen místem malebné krásy, ale i temné historie, která se tajemně promítá do každého kamene a každého stínu. Přestože je to místo, kde se turisté setkávají s divokou přírodou a fascinující historií, není to jen pouhá atrakce – je to zážitek, který dotýká vaší duše a zanechává ve vás hluboký dojem, který se těžko zapomíná. Glen Coe není jen dalším údolím ve Skotsku – je to úchvatná krajina s temnou minulostí, která vás osloví a přinutí se zamyslet nad tajemstvím, které skrývá.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/skotsko-masakr-v-glencoe-klany-vysocina-macdonald.A240307_193450_kolem-sveta_syk

Kategorie:

Cestování, Evropa, Skotsko,

Poslední aktualizace:  23. května 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky