Za zámky a jeskyněmi: Objevujeme skryté poklady údolí Loiry

Lenka Němcová
6. května 2024
3 minuty čtení

Víte, když si lidé představují údolí Loiry, často se jim vybaví řada impozantních zámků, které zdobí krajinu jako koruny na hlavě francouzského venkova. Ale kdo by si pomyslel, že pod tímto malebným povrchem leží doslova děravé království plné překvapení?

Ano, mluvím o troglodytických příbytcích, které vás zavedou do útrob údolí Loiry takovým způsobem, jaký jste si možná nikdy neuměli představit. A kde jinde by měla být tato skvostná odhalení než kolem městečka Saumur, kde se nachází největší koncentrace těchto unikátních domovů v celé Evropě?

Představte si, že místo obyčejných zdivočelých jeskyní, které vás možná napadnou, najdete zde útulné příbytky vytesané přímo do měkkých skal. Ano, mám na mysli domovy, které mají všechny moderní pohodlí, která byste očekávali, a možná i víc. A věřte mi, nejsou to jen opuštěné doupata, kde si děti hrají na dobrodruhy – jsou to skutečné domovy s cenami, které byste se rozhodně nemuseli stydět porovnávat s klasickými byty či domy.

Ale troglodytické příbytky nejsou jediným tajemstvím, které údolí Loiry skrývá ve svých hlubinách. Lidé zde žili pod zemí již před více než patnácti sty lety. Měkké skály jim poskytovaly střechu nad hlavou a možnost vytvořit si svůj vlastní útulný kout. A nezapomeňme na jeskyně, které tu zbyly po těžbě tufu – také slouží jako obydlí pro místní obyvatele.

Ale nejen bydlení vás překvapí, pokud se rozhodnete prozkoumat toto děravé království. V některých jeskyních se pěstují houby, v jiných se zpracovávají jablka a farmáři dokonce chovají bource morušové. A to ještě není vše – mnohé z tamních jeskyní slouží i jako ideální místo pro zrání vína. Takže pokud máte chuť na skvělý koktejl, můžete se vydat na exkurzi do údolí Loiry a ochutnat víno přímo z jeho „podzemního“ zázemí.

Takže až se příště budete potulovat po údolí Loiry, nezapomeňte se podívat pod povrch – můžete být překvapeni tím, co všechno zde najdete. Troglodytické příbytky, hospodářství v jeskyních a úchvatné skvosty, které vás budou ohromovat. To je děravé království v údolí Loiry – místo, které vás rozhodně nepřestane překvapovat.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/loira-francie-cestovani-dovolena-zamek-udoli-opatstvi-vino.A240315_132430_kolem-sveta_krd

Kategorie:

Cestování, Evropa, Francie,

Poslední aktualizace:  23. května 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky