Bytový design

Bez záclon a závěsů se z interiéru vytrácí útulnost

Když přijde řeč na zvelebování domácnosti, musí se zmínit i bytové textilie, a to především závěsy a záclony. Ano, jde to i bez nich – a specifické typy interiérů si dokonce jejich absenci žádají. Obecně se však nenabízí jediný racionální důvod, proč je vynechat. Ale ještě než sáhnete po prvním lepším kousku, ujasněte si své požadavky.

Pokud jde o běžné záclony a závěsy, většinou si jich vůbec nevšímáme. A kdybyste se náhodou zeptali vašich přátel, jestli si pamatují jejich barvu či vzor, pravděpodobně by rozpačitě pokrčili rameny. Na druhou stranu by zřejmě okamžitě zpozorněli, kdyby se v dané místnosti nacházela okna pouze se žaluziemi. Na výsledném dojmu mají zkrátka zásadní vliv a je jen na vás, jestli k výběru přistoupíte svědomitě a najdete ideální řešení.

Nezapomínejte ani na to, že záclony a závěsy mají i praktické opodstatnění. Obojí vytváří pocit soukromí, což přichází vhod především v hustě obydlených lokalitách. Za zmínku samozřejmě stojí také stínění, a v případě některých speciálních látek dokonce možnost úplného zatemnění. Připravte se na to, že výběr nebude snadný – čeká vás spousta rozhodnutí, a proto si předem ujasněte, co přesně od bytového textilu očekáváte.

Jaký druh látky zvolit?

Záclony i závěsy se vyrábí z poměrně širokého spektra materiálů. O jaké typy látek jde a co je pro ně charakteristické?

V případě záclon dostanete na výběr například mezi elegantním žakárovým vzorem (obvykle má florální motiv), který se vyznačuje změnou směru nití při tkaní a decentní látkou zvanou voál, jež propouští méně světla než žakár, a proto se hodí do míst, kde potřebujete více soukromí. Další možností je poloprůhledná a velmi lehká organza. Anebo snad dáte přednost vitrážové zácloně? Napovíme, že je jako stvořená do oken chalup a domů stavěných v tradičním lidovém stylu.

Co se týče sortimentu závěsů, tkaniny se liší hustotou vláken, a tedy i propustností světla. Vzdušnějšího až odlehčeného dojmu dosáhnete pomocí průsvitné látky, hustší se zase postará o to, aby se přes okno bez vašeho svolení nevkrádaly sluneční paprsky.

Máte v tom jasno? Tak teď už se jen vydat pro krásnou a funkční dekoraci na interie.cz.

Další články

Efektivní vybavení pracovny: Tvorba produktivního pracovního prostředí

Jak správně vybrat závěs do okna: Praktické tipy a rady

Nepodceňujte roli bytového textilu!

Interiérové studio vám pomůže vytvořit snovou kuchyň na míru

Nové hotové záclony a závěsy rychle změní váš interiér k lepšímu

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *