Dress code aneb etiketa oblékání

Adam Valový
22. prosince 2014
3 minuty čtení

Pod pojmem dress code si lze představit jakýsi manuál, co si na tu či onu společenskou udá­lost vzít na sebe. Je to souhrn hesel, které se píší do pozvánek, aby všichni zúčastnění věděli, jaký oděv je vhodný. Nemusí se jednat jen o významné společenské akce, stále přibývá firem, které od svých zaměstnanců také vyžadují určitý dress code.

Pokud obdržíme pozvání do Státní opery nebo na společensky význačný bál, zřejmě na něm naj­deme ten nejpřísnější dress code, a to White tie. Znamená to, že u žen je vyžadována dlouhá ve­černí róba, případně i s rukavičkami. U mužů se očekává frak s bílou košilí, vestou a motýlkem, obojí také v bílé barvě. Oblek doplní černé lakýrky.

Jestliže se chystáme na nějaký galavečer nebo jinou důležitou společenskou akci, etiketa nám předepíše Black tie. Takže sáhneme po dlouhých společenských šatech, libovolné barvy. Vzít si můžeme i koktejlky, ty ovšem nesmí být kratší než na kolena. Určitě také nejsou vhodné lesklé si­lonky. Pánové by v tomto případě měli dorazit ve smokingu s bílou košilí a motýlkem. Jiná varianta tohoto dress codu je Creative black tie. Dle názvu, můžete být trochu více kreativní. Šaty klidně zvolte o něco výraznější, ale v přijatelné délce. Muži mohou sáhnout po černé košili.

Semi-formal je oproti předchozím typům znatelně volnější. Nejčastěji se používá při ná­vštěvě divadla. Dáma nezklame v koktejlkách, opět nesmí být moc krátké. A muž v tmavém obleku. Na některé firemní akce bývá vyžadován Dressy casual či Smart casual. Stále musíme být elegantní, ale již neformální. Ženy mohou zvolit kalhoty, šaty, sukně, různé střihy i délky. Ne­hodí se snad jen džíny a cokoliv ultra krátkého. Můžete mít i nemusíte botky na podpatku, vhodné je také psaníčko. Pro pány jsou v tomto případě nějlepší společenské kalhotky s košilí. Sako ani kravata nejsou nutné. Lze si vztí i svetr, případně kvalitní tričko s límečkem.

Foto: https://www.black-tie-images.com, https://www.oscardelarenta.com

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Krása a móda,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky