Dress code – v čem zazáříte a nešlápnete vedle

Adam Valový
26. června 2019
7 minut čtení

Oblékání v současné době hodně posunulo k pohodlí a vyjadřování ryze osobního stylu a nálady. V rámci úspěšného navazování důležitých obchodních kontaktů nebo přátelského setkání s významnými lidmi je stále důležité účastnit se také formálních společenských událostí. Tyto akce vysloveně vyžadují jasně definovaná pravidla oblékání neboli tzv. dress code.

Pozvánka napoví, co se od vás očekává

Pořádání slavnostních příležitostí tohoto typu, většinou vyžadují nějakou přípravu jak od vás, tak i od hostitele. Proto k nim patří pozvánky, rozeslané v dostatečném předstihu. Ty slouží k tomu, abyste potvrdili či odmítli svou účast, ale zároveň stanoví, v jak elegantním stylu a duchu se celá akce ponese. Mimo ujasnění dress code pojmů, je nutné mít také představu o tom, jak moc slavnostně to bude pojímat hostitel, případně jeho významní hosté. Být oblečeni lepe jako oni, je stejně hrubou urážkou jako předepsaný oděv nedodržet.

Black tie dává pravý význam spojení „hoďte se do gala“

Jedná se o nejslavnostnější večerní společenské oblečení, jímž vzdáváte hold nejvýznamnějším událostem. Jsou to např. slavnostní premiéry kulturních představení, návštěva opery, státní bankety a plesy. Určující barvou je zde černá.

Povinností mužů je skvěle padnoucí smoking. Černé kalhoty, černé sako, bílá košile se skrytým zapínáním, ideálně doplněná jednoduchými manžetovými knoflíčky a černý motýlek. Rukávy košile by měly ze saka vyčnívat zhruba půl centimetru. Nesmí chybět černá elegantní šněrovací obuv. V podzimním a zimním období doplňte kabátem a elegantně uvázanou šálou.

Dámy mají barevnou variaci lehce volnější, vedle černé mohou volit temně fialovou nebo vínově červenou. Šaty mohou, ale nemusí být úplně dlouhé, nejkratší délka by však měla být do půli lýtek. Nesmí chybět punčochy a elegantní boty s uzavřenou špičkou, ve kterých umíte chodit. Partner vám jistě bude dokonalým gentlemanem, ale vaše nejistá chůze poněkud kazí celkový dojem. V chladném počasí se hodí kožíšek či kabát libovolné délky.

Creative black tie umožní dát kousek sebe i do formálního stylu

I formální styl má své variace. Creative black tie poskytuje skvělou šanci ukázat váš smysl pro detail ladění a pohrávání si s kombinováním černé. U mužů smoking, košile, sako i uzavřené černé šněrovací polobotky zůstávají. Motýlka můžete nahradit elegantní barevnou vázankou, sladěnou s barevnými ponožkami a kapesníčkem v klopě, hravost můžete projevit také v originalitě manžetových knoflíčků. Barevnost všech doplňků by se vždy měla alespoň lehce propojovat s vaším doprovodem.

Ženy oblečené ve stylu Creative black tie mohou jednobarevnost svých večerních šatů vyměnit za nějaký vzor, ve kterém bude černá tvořit zajímavý detail. V tomto stylu můžete zvolit originálnější doplňky. Barevně dominantnější společenské lodičky či zajímavou kabelku i šperky.

Black tie optional znamená volný, ale vysoce elegantní styl

Jedná se o volný elegantně společenský styl. Není třeba přijít v černé barvě, ale přísně dodržujte jednoduchost, minimalismus a vkus.

Pánové mohou černý oblek vyměnit za tmavě modrý nebo modro-šedý. Kravatu i motýlka mohou nechat doma, případně zvolit barevnou košili místo bílé.

Dámy si mohou vzít elegantní áčkové šaty nad kolena, společenský overal či kalhotový kostým se širokými nohavicemi. Ať už zvolíte jakýkoliv model, měl by být jednobarevný. Nezbytnou součástí musí být punčochy a společenské boty s uzavřenou špičkou.

Business formal zvyšuje důvěryhodnost povolání

Je považován za vyšší úroveň pracovně elegantního oblečení. Proto je základem pro právníky, vyšší pozice v oblasti financí a diplomaty či asistentky nejvyšších vedoucích pracovníků.

Pro může je určující velmi kvalitní klasický černý, tmavě modrý, případně tmavě šedý oblek. Kožené šněrovací společenské boty a vhodně zvolená a sladěná košile a kravata. Nepřehánějte to s doplňky, chcete vyvolat dojem, že přesně víte, co děláte.

Na ženě vždy zapůsobí šaty nebo sukně nejkratší délky ke kolenům, ale také zajímavým kostýmem. Uhlazenost a precizní dojem podpoří bílá elegantní košile, ne úplně výrazné uzavřené lodičky a kvalitní business taška na důležité podklady.

Business casual je volnou elegancí všech běžných kancelářských pozic

 

Zastupuje volnější, ale stále formální styl pro všechny běžné administrativní pozice a pracovní schůzky. Pořád z vašeho stylu musí mluvit jakási uniformovanost, ale není třeba na ní trvat tak důsledně. Jedná se o společenské oblečení, ve kterém můžete vyrazit bez úprav jít na večeři, večírek i do divadla.

Muži nemusí nutně nosit sako a kravatu, stačí dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem. Ladit můžete s jednoduchým svetrem bez zapínání nebo vestou. Ženy si mohou k „business formal“ stylu navíc dovolit odhalená ramena.

Smart casual zastupuje neformálně formální eleganci francouzského stylu

Zde máte prostor podtrhnout formální styl neformálními prvky. Rafinovaně provokovat barevnou i materiálovou kombinací, ale stále zachovávat vkus, smysl pro detail a šmrnc.

Pro muže jsou vhodné košile s nestandardním límečkem. Nosíme bez kravaty, zajímavý detail může tvořit šátek. Patří sem vzorovaná saka, kalhoty velmi jemných barevných tónů až bílé. Povoleny jsou i džíny a mokasíny bez ponožek. Barevně vždy outfit oživí svetry bez zapínání i kšandy.

Ženy zde mohou podtrhnout svůj šarm krátkými barevnými šaty, výraznými vzorovanými áčkovými sukněmi. Pod sako mohou mít elegantní tričko, tílko či top. Kalhoty různých zajímavých střihů či kvalitní džíny lze doplnit jak lodičkami, tak polobotkami i pánského stylu.

Casual – dovoleno je vše, na co máte náladu

Běžný ležérní styl, ve kterém se můžete doslova vyřádit v barevných kombinacích doplňcích i materiálech. Nemá žádné hranice ani pravidla a skvěle poukazuje na sebevědomí a originalitu člověka.

Dress code posiluje atmosféru, vyjadřuje postoj a zařazuje vás do určité skupiny. Zvlášť ve formálním stylu nešetřete na materiálech. Nejen, že je to vidět, ale sami se tím trestáte na vlastním pohodlí. Nezapomínejte také, že společenská událost není pouze o oblečení, ale jde ruku v ruce s chováním. Ujistěte se, že víte, do jaké společnosti přicházíte a znáte všechna pravidla.

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Krása a móda,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky