Chlapec a volavka: Mistrovské dílo a nejočekávanější animovaný film dekád

Adam Valový
12. listopadu 2023
3 minuty čtení

Milovníci žánru animovaného filmu vědí, že se jedno jméno tyčí nad ostatními – Hajao Mijazaki. Tento legendární japonský režisér tvoří i ve svých osmdesáti dvou letech, ale pomalu se chystá pověsit řemeslo na hřebík. Na jeho poslední dílo s názvem Chlapec a volavka se pohlíží jako na nejočekávanější animovaný film dekády.

Mijazaki je tvůrce kultovních děl jako Princezna Mononoke a Cesta do fantazie. Nyní umělec vytvořil dvanáctý celovečerní snímek inspirovaný knihou Genzabura Jošina How do you live? Příběh sleduje Mahita, mladého chlapce, který se vydává do tajemného světa, aby zachránil svou zmizelou tetu. Co začíná jako rodinné dobrodružství, bobtná do epických rozměrů o dospívání, přátelství a záchraně světa.

Chlapec a volavka není „jen“ dalším skvělým animovaným filmem; je to Mijazakiho vrcholné dílo a potenciálně i poslední. I když se spekuluje, že zakladatel Studia Ghibli má stále něco v záloze, fanoušci se shodují, že právě tímto počinem zakončí svou jedinečnou cestu světem animovaného filmu.

Film se v domovském Japonsku (kde se promítá již letos v létě) setkal s ohromným úspěchem i bez masivní reklamy. Bez traileru či propracované mediální kampaně se stal jedním z nejúspěšnějších filmů Studio Ghibli. To svědčí nejen o popularitě Mijazakiho, ale také o síle jeho tvorby, která dokáže oslovit publikum bez předchozích podnětů.

Zahraniční reakce na film jsou stejně nadšené. Z Filmového festivalu v Torontu, kde měl Chlapec a volavka mezinárodní premiéru, přicházejí slova uznání. Server IndieWire píše: „Mijazaki se s námi loučí s božskou úctou a srdceryvným zármutkem, když opouští království snů a šílenství.“ The Hollywood Reporter hovoří o filmu jako o „upřímném obrazu lidské houževnatosti, zármutku a kouzelné výzvě k hledání přátelství a porozumění světa.“

I anglická verze filmu přitáhla hvězdná jména jako Mark Hamill, Christian Bale a Robert Pattinson. Pro české a japonské publikum bude film dostupný od 23. listopadu v originálním znění i s českým dabingem.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Filmy a seriály,

Poslední aktualizace:  12. listopadu 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky