Na Netflix míří drama May December o vztahu učitelky a 12letém chlapci podle skutečné události

Adam Valový
11. října 2023
3 minuty čtení

Netflix zakoupil za dechberoucí částku 11 milionů dolarů filmovou pecku, která nedávno ohromila publikum na prestižním filmovém festivalu v Cannes. Snímek s názvem May December slibuje divákům skvělý mix kontroverze, dramatu a kvalitních hereckých výkonů, a již teď se o něm hovoří jako o jednom z nejdiskutovanějších filmů letošního roku. Hlavními taháky jsou nepochybně hvězdné obsazení a kontroverzní téma, které je svým způsobem ojedinělé.

Film May December představuje šokující příběh o nerovném vztahu, bulvárním skandálu a stínech minulosti. Hlavní postavy přitom neztvárnil nikdo jiný než vynikající herečky – Julianne Moore a Natalie Portman, obě držitelky Oscara. Julianne Moore hraje Gracie Atherton-Yoo, ženu, která se dostala na titulní stránky novin kvůli nevhodnému vztahu s Joe Yooem, který v té době chodil teprve do sedmé třídy. Gracie byla dokonce kvůli tomuto vztahu poslána do vězení, kde porodila Joeovo dítě. Po propuštění se však vzali, a když přijíždí Elizabeth Berry (Natalie Portman), slavná herečka, která kvůli role hledá inspiraci právě v jejich příběhu, chtějí, aby se o nich vyprávělo z jejich perspektivy, ne jako o zločinci a oběti.

Inspirací pro snímek byl skutečný příběh učitelky Mary Kay Letourneau, která v roce 1996 svedla tehdy dvanáctiletého Viliho Fualaaua a později si ho vzala. Mary strávila 7 let ve vězení za svůj vztah s nezletilým, kterému také porodila dítě. May December provokuje diváky k zamyšlení nad tím, kde leží hranice morálky a jaké jsou stíny minulosti, které ovlivňují ty, kteří se v podobných situacích ocitnou.

Režie tohoto kontroverzního projektu se ujal Todd Haynes, kterému se povedlo přenést vysoce delikátní téma nevídaným způsobem. Samy Burch, scenárista filmu, uvedl: „Líbilo se mi, jak byl znepokojivý. Pomyslel jsem si: Kéž by existoval způsob, jak ho přenést na plátno a vzbudit v divákovi pocit zaujetí a nejistoty! Připomnělo mi to filmy, na kterých jsem vyrůstal. Přiměly vás zpochybnit domněnky, které jste měli na začátku, a donutily vás o nich později diskutovat a přemýšlet.“

Film May December získal na recenzním agregátoru Rotten Tomatoes výborné hodnocení 91 %, což naznačuje, že kritiky nadchlo, jak snímek otevírá kontroverzní téma a samozřejmě i výjimečné herecké výkony Natalie Portman a Julianne Moore. Clint Worthington z Consequence nazval film „mistrovskou třídou v nepohodlí,“ zatímco René Sanchez z Cine Sin Fronteras ho označil za „chytré psychologické drama se špetkou temně pokrouceného humoru.“

Drama May December můžete očekávat v amerických kinech od 17. listopadu, a poté bude od 1. prosince dostupné na Netflixu. Tento vskutku netradiční příběh slibuje divákům kvalitní podívanou a řešení otázek, které lákají k delší diskuzi a zamyšlení.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Filmy a seriály,

Poslední aktualizace:  3. listopadu 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky