One Life: Anthony Hopkins ztvární hrdinného Sira Nicholase Wintona

Adam Valový
11. září 2023
3 minuty čtení

Na letošním torontském filmovém festivalu měl premiéru snímek, který by mohl potěšit nejen milovníky historie, ale také všechny, kteří ocení příběh lidskosti a statečnosti. Film s názvem One Life se totiž zaměřuje na osudy Sira Nicholase Wintona – britského humanitárního pracovníka, který na konci 30. let zachránil 669 židovských dětí z Československa.

Nicholas Winton proslul díky svému statečnému činu, když organizoval záchranu židovských dětí před narůstajícím zlem Hitlerova Německa. Dětem zajistil odjezd vlakem do Velké Británie, kde našly bezpečí a novou naději. Jeho hrdinský čin byl představen veřejnosti v televizním pořadu That’s Life v roce 1988, a toto historické okamžiky se stalo klíčovým momentem ve filmu One Life.

Film nás zavede do dvou různých období v životě Nicholase Wintona. Starší verzi postavy ztvární oscarový herec Anthony Hopkins, což je samo o sobě příslibem dojemného a výrazného hereckého výkonu. Mladší verzi pak představí Johnny Flynn, který si v roli mladého humanitárního pracovníka zahrál v době, kdy Wintonovi bylo 30 let. Dále se ve filmu blýskne herečka Helena Bonham Carter, která ztvární roli Wintonovy matky Babbette.

Film One Life slibuje dojemné a emotivní chvíle, které nejenže představí hrdinský čin Nicholase Wintona, ale také nám ukáže, jaký vliv mohl mít na životy zachráněných dětí. A nechybí ani moment, kdy moderátorka zeptá: „Je v publiku někdo, kdo vděčí za svůj život Nicholasi Wintonovi?“ Tato otázka se stala symbolem vděčnosti vůči tomuto hrdinovi.

Snímek One Life se natáčel na různých místech včetně Velké Británie a Prahy. Natáčení na pražském hlavním vlakovém nádraží však vyvolalo nečekaný incident, kdy někteří lidé na sociálních sítích začali šířit dezinformace o tom, že vlajky s hákovým křížem byly vyvěšeny ukrajinskými uprchlíky. Tato zpráva byla nepravdivá a poukazuje na důležitost kritického myšlení a ověřování informací v éře sociálních médií.

Film One Life čerpá inspiraci z knihy s názvem Není-li to nemožné: Životní příběh Sira Nicholase Wintona, kterou napsala Wintonova dcera Barbara. Režie se ujal James Hawes, známý především díky své práci na televizních seriálech jako Pán času, Merlin a Penny Dreadful. Scénář napsala Lucinda Coxon, která má na svém kontě úspěšné filmy jako Neřízená střela a Dánská dívka.

Kromě Anthonyho Hopkinse a Johnnyho Flynna se ve filmu objeví další významní herci, mezi nimiž najdeme jména jako Jonathan Pryce, Lena Olin, Romola Garai, Adrian Rawlins, Samantha Spiro, Marthe Keller, Alex Sharp, Ziggy Heath a Matilda Thorpe.

Premiéra filmu One Life se očekává na začátku příštího roku ve Velké Británii, ale o premiéře u nás zatím nemáme žádné informace. Jedno je však jisté – tento dojemný příběh o hrdinství a naději si zaslouží pozornost a očekávání diváků po celém světě.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Filmy a seriály,

Poslední aktualizace:  11. září 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky