Zemřela česká herečka Jana Šulcová. Zazářila (nejen) ve filmu S tebou mě baví svět

Adam Valový
29. července 2023
3 minuty čtení

Český televizní a filmový průmysl přišel o jednu ze svých výrazných osobností. V pátek podvečer zhasla svíčka herečky Jany Šulcové, kterou si diváci oblíbili díky jejím osobitým výkonům v mnoha filmech a seriálech. Její dcera Rozálie Víznerová oznámila smutnou zprávu, že její maminka zemřela ve věku 76 let. Herecký talent budou navždy v paměti fanoušků, jež si ji oblíbili zejména díky filmům jako „S tebou mě baví svět“ a „Kotva u přívozu“.

Jana Šulcová se narodila 12. února 1947 v Praze a od malička byla nablízku umění. Navštěvovala Dismanův rozhlasový soubor a již na gymnáziu se začala věnovat divadlu spolu se svým spolužákem Vítězslavem Jandákem. Studium na DAMU ji posunulo blíže k profesionální herecké dráze a brzy se stala členkou Městských divadel pražských.

Její herecký talent jí otevřel dveře k významným rolím v televizních seriálech a inscenacích. Diváci si ji oblíbili v různých typech postav, převážně však ve vedoucích rolích mladých matek. Její výrazné vystoupení v televizní hře „Panenka“ jako psychopatické narkomanky jí získalo uznání kritiky i diváků.

Ale to největší uznání a popularitu získala díky svým rolím v komediích režisérky Marie Poledňákové. Pamětníci si ji zvláště spojí s rolí maminky v komedii století „S tebou mě baví svět“ a jako televizní hlasatelku ve vánoční komedii „Kotva u přívozu“, kde úspěšně sdílela scénu s Petrem Haničincem. Její talent však neznal hranic a rovněž excelovala v rolích ztvárnění klasických postav či oduševnělých žen.

Připomeňte si ji výběrem nejlepších scének z filmu S tebou mě baví svět.
Jana Šulcová si zahrála i v kontroverzním snímku Bastardi.

Jana Šulcová nebyla jen výjimečnou herečkou na plátně, ale také statečnou bojovnicí v soukromém životě. Po mnoho let čelila závislosti na alkoholu, s čímž se otevřeně a upřímně svěřila v pořadu ČT 13. komnata. Její odhodlání a síla inspirovaly mnohé a ukázaly, že každá životní překážka může být překonána.

V posledních letech dostala příležitost ukázat svůj talent v několika významných projektech. Režisér Ondřej Trojan jí nabídl výraznou roli ředitelky školy v filmu „Občanský průkaz“, který zaznamenal velký ohlas. Následně zahrála jednu z postav ve filmu „Kobry a užovky“ pod režijním vedením Jana Prušinovského. Její poslední filmovou rolí byla účast v noirovém thrilleru filmu „Daria“ (2020).

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Filmy a seriály,

Poslední aktualizace:  29. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky